Track & Field

2020-21

FSDB-Track-and-Field-Team-2020-21.jpg

Schedule

The safety of our students, families and staff members remains our highest priority. The track & field team will not participate in competitive games this season. Coaches will hold conditioning and small group skill-development drills for student-athletes after school (brick and mortar). ILE students may condition at home doing exercises while having the opportunity to communicate with coaches.

 

Schedule

St. Augustine

Time:

3:00 PM

Oak Hall

Time:

2:30 PM

Wednesday, February 19 (AWAY)

Wolfson

Time:

4:30 PM

Thursday, February 27 (AWAY)

Wolfson High School | Jacksonville, FL

Palatka

Time:

4:30 PM

Tuesday, March 24 (AWAY)

Providence

Time:

4:30 PM

Thursday, April 2 (AWAY)

Providence School | Jacksonville, FL

St. Johns Country Day

Time:

3:30 PM

13th Berg/Seeger Track & Field Classic

Time:

9:00 AM

Saturday, April 18 (AWAY)

FHSAA Class 1A District 4 Meet

Time:

TBD

Wednesday, April 22 (AWAY)

FHSAA Class 1A Region 1 Meet

Time:

TBD

FHSAA State Championships

Time:

TBD

Friday - Saturday, May 13-14 (AWAY)

boys Varsity Roster

Addison Allen

Addison Allen

7th Grade

Cayto Dulcio

Cayto Dulcio

Junior

Kayden Hughes

Kayden Hughes

7th Grade

Derek Major

Derek Major

6th Grade

Keimarion Rivers

Keimarion Rivers

6th Grade

Marco Solis

Marco Solis

Sophomore

Max Veloz

Max Veloz

Senior

Justin Cabrera

Justin Cabrera

Junior

Marshall Garton

Marshall Garton

6th Grade

Garrett Hunt

Garrett Hunt

Senior

Robert McCullough

Robert McCullough

7th Grade

Ja'Morien Scott

Ja'Morien Scott

7th Grade

Jackson Swartzlander

Jackson Swartzlander

7th Grade

Roberto Centeno

Roberto Centeno

Freshman

Marcus Guillou

Marcus Guillou

Junior

Phoenix Lambirth

Phoenix Lambirth

Sophomore

Luis Merced

Luis Merced

Junior

Javin Smereczynsky

Javin Smereczynsky

Junior

Leo Tellez-Baxcajay

Leo Tellez-Baxcajay

Sophomore

Walter Douglas

Walter Douglas

Senior

Matthew Guillou

Matthew Guillou

Senior

Jose Lopez Martinez

Jose Lopez Martinez

6th Grade

LaSean Nagle

LaSean Nagle

7th Grade

Ty Snow

Ty Snow

Senior

Sincere Vazquez

Sincere Vazquez

Sophomore

 

GiRls Varsity roster

Olivia Brown

Olivia Brown

Junior

Maryia McNabb

Maryia McNabb

6th Grade

Cassidy Dainty

Cassidy Dainty

Junior

Dionni Quinzy

Dionni Quinzy

8th Grade

Lourdine Jordonne

Lourdine Jordonne

Senior

Erika Ramotar

Erika Ramotar

Freshman

Katrina Kalis

Katrina Kalis

Freshmen

Teagan Young

Teagan Young

6th Grade

 

Coaches

Wendy Pinkston

Wendy Pinkston

Head Coach

Ja'Myra Harris

Ja'Myra Harris

Manager

Ashley Dennis

Ashley Dennis

Long Distance/Relays

Joy Fraychineaud

Joy Fraychineaud

Sprinters/Hurdlers

David McFee

David McFee

Throwers/Jumpers