Volleyball

2019

Varsity

Junior Varsity

Middle school

  Varsity Team 2019  

Varsity Schedule

Crescent City

Raiders

Tuesday, August 27 (HOME)

St. Augustine, FL

L 1-3

St. Joseph Academy

Flashes

Thursday, September 5 (AWAY)

Canceled

Interlachen

Rams

Monday, September 9 (HOME)

St. Augustine, FL

L 0-3

Impact Christian

Lions

Tuesday, September 10 (HOME)

St. Augustine, FL

W 3-0

First Coast Christian

Knights

Thursday, September 12 (AWAY)

St. Augustine, FL

L 0-3

Atlanta School for the Deaf

Panthers

Friday, September 20 (AWAY)

Mississippi School for the Deaf Homecoming Tournament | Jackson, MS

W 2-0

Mississippi

Bulldogs

Saturday, September 21 (AWAY)

Mississippi School for the Deaf Homecoming Tournament | Jackson, MS

W 2-0

Western Pennsylvania School for the Deaf

Lions

Saturday, September 21 (AWAY)

Mississippi School for the Deaf Homecoming Tournament | Jackson, MS

W 2-0

Western Pennsylvania School for the Deaf

Lions

Saturday, September 21 (AWAY)

Mississippi School for the Deaf Homecoming Tournament | Jackson, MS

W 3-2

Palatka

Panthers

Tuesday, September 24, (HOME)

St. Augustine, FL

L 2-3

Duval Charter

Panthers

Wednesday, September 25 (AWAY)

L 0-3

Christ's Church

Eagles

Thursday, September 26 (AWAY)

L 0-3

Eagle's View

Warriors

Monday, September 30, (HOME)

Dig Pink Event | St. Augustine, FL

L 0-3

River City Science Academy

Rockets

Tuesday, October 1, (HOME)

Senior Night | St. Augustine, FL

W 3-1

St. Johns Country Day

Spartans

Thursday, October 3, (AWAY)

L 0-3

Peniel Baptist

Warriors

Monday, October 7 (HOME)

St. Augustine, FL

W 3-0

Union County

Tigers

Tuesday, October 8 (AWAY)

L 0-3

Kentucky School for the Deaf

Colonels

Friday, October 12 (HOME)

Mason-Dixon (Pool Play) | St. Augustine, FL

W 2-0

Virginia School for the Deaf and the Blind

Cardinals

Friday, October 12 (HOME)

Mason-Dixon (Pool Play) | St. Augustine, FL

W 2-0

Tennessee School for the Deaf

Vikings

Friday, October 12 (HOME)

Mason-Dixon (Pool Play) | St. Augustine, FL

W 2-0

Kentucky School for the Deaf

Colonels

Saturday, October 13 (HOME)

Mason-Dixon (Tournament Play) | St. Augustine, FL

W 2-0

Mississippi School for the Deaf

Bulldogs

Saturday, October 13 (HOME)

Mason-Dixon (Tournament Play) | St. Augustine, FL

W 2-0

Alabama School for the Deaf

Silent Warriors

Saturday, October 13 (HOME)

W 2-1

Mississippi School for the Deaf

Bulldogs

Saturday, October 13 (HOME)

Mason-Dixon (Championship Game) | St. Augustine, FL

W 2-1

Peniel Baptist

Warriors

Monday, October 15 (HOME)

4A District 2 Tournament | St. Augustine, FL

W 3-2

Christ's Church

Eagles

Tuesday, October 16 (AWAY)

4A District 2 Tournament | Jacksonville, FL

L 0-3

 

JUnior Varsity Schedule

Crescent City

Raiders

Tuesday, August 28 (HOME)

St. Augustine, FL

W 2-1

St. Joseph Academy

Flashes

Thursday, September 5 (AWAY)

Canceled

Interlachen

Rams

Monday, September 9 (HOME)

St. Augustine, FL

L 0-2

First Baptist Christian

Crusaders

Tuesday, September 10 (HOME)

St. Augustine, FL

L 0-2

Duval Charter

Panthers

Wednesday, September 18 (HOME)

JV Tournament | St. Augustine, FL

L 0-2

River City Science Academy

Rockets

Wednesday, September 18 (HOME)

JV Tournament | St. Augustine, FL

L 0-2

First Baptist Christian

Crusaders

Wednesday, September 18 (HOME)

JV Tournament | St. Augustine, FL

L 0-2

Palatka

Panthers

Tuesday, September 24 (HOME)

St. Augustine, FL

L 1-2

Duval Charter

Panthers

Wednesday, September 15 (AWAY)

W 2-1

Christ's Church

Eagles

Thursday, September 26 (AWAY)

L 0-2

Eagle's View

Warriors

Monday, September 30 (HOME)

Dig Pink Event | St. Augustine, FL

L 1-2

River City Science Academy

Rockets

Tuesday, October 1 (HOME)

St. Augustine, FL

L 0-2

St. Johns Country Day

Spartans

Thursday, October 3 (AWAY)

L 0-2

Peniel Baptist

Warriors

Monday, October 7 (HOME)

St. Augustine, FL

W 2-1

Union County

Tigers

Tuesday, October 8 (AWAY)

L 0-2

 
 

Middle School Schedule

Freedom Crossing

Monday, September 9 (HOME)

Falcons

St. Augustine, FL

L 0-2

First Baptist Christian

Tuesday, September 10 (HOME)

Crusaders

St. Augustine, FL

L 0-2

First Coast Christian

Thursday September 12 (AWAY)

Knights

L 0-2

River City Science Academy

Monday, September 16 (HOME)

Knights

Middle School Tournament | St. Augustine, FL

L 1-2

First Baptist Christian

Monday, September 16 (HOME)

Crusaders

Middle School Tournament | St. Augustine, FL

L 1-2

Lake Butler

Monday, September 16 (HOME)

Tigers

Middle School Tournament | St. Augustine, FL

L 0-2

Eagle's View

Monday, September 30 (HOME)

Warriors

Dig Pink Event | St. Augustine, FL

L 0-2

Halifax Academy

Tuesday, October 1 (HOME)

Knights

St. Augustine, FL

L 0-2

St. Johns Country Day

Thursday, October 3 (AWAY)

Spartans

L 1-2

Peniel Baptist

Monday, October 7 (HOME)

Warriors

St. Augustine, FL

W 2-1

Lake Butler

Tuesday, October 8 (AWAY)

Tigers

L 0-2

varsity roster

Oceana Brown

Freshman

Ja'Myra Harris

Junior

Samantha Suarez

Senior

Olivia Brown

Sophomore

Amanda Jackson

Junior

Brieara Warren

Senior